Akyıldız Boya İzolasyon

Telefon: +90 216 499 56 11 E-Posta: info@akyildizizolasyon.com.tr

Jotashield Extreme

Binanızın normalden 5 derece daha serin olmasını sağlayan boya.
Isının binalar ve asfalt yolların arasında kalması; binaların ve asfaltların bu ısıyı tuttuktan sonra gece tekrar dışarı yayması, kentsel ısı adası etkisine neden olmaktadır. Şehirdeki hava sıcaklığı bu nedenle etrafındaki alanlara göre 4 derece daha yüksek olabilmektedir.

Şehirdeki hava sıcaklığı bu nedenle etrafındaki alanlara göre 4oC daha yüksek olabilmektedir. Bu etki, enerji tüketimini ve maliyetlerini artırır, sağlığa ve küresel ısınmaya olumsuz etkileri vardır. Şehir sıcaklığının düşürülebilmesi için güneş yansıma oranının artırılması gerekir

Klasik bir dış cephe boyası, güneş ışınıyla gelen kızılötesi ışınların sadece bir kısmını geri yansıtır. Geri kalan kızıl ötesi ışınlarını ise bina, içine çeker. Bu ısı, binanın iç cephesine doğru ilerler ve iç ortam sıcaklığının artmasına neden olur.


Jotashield Extreme’in, bağımsız kuruşlar tarafından onaylanan testte, kızılötesi ışınları standart boyalara kıyasla iki kat daha fazla geri yansıttığı tespit edilmiştir. Jotashield Extreme ve standart boya ile boyanmış iki yüzeyin sıcaklıkları karşılaştırıldığında Extreme ile boyalı yüzeyin 20oC daha serin olduğu görülmektedir. 

Yüzey sıcaklığının yanısıra Jotashield Extreme, binanın iç ortam sıcaklığında da rol oynamaktadır. Jotashield Extreme ile boyanmış bir binanın iç ortam ısısının, renge bağlı olarak, normalden 5oC daha serin olduğu yapılan testlerde görülmektedir. Böylece, Jotashield Extreme ile hem elektrik sarfiyatlarında düşüş, hem de soğutma maliyetlerinde avantaj sağlanmaktadır.

Standart bir boya ile Jotashield Extreme’in yansıtma değerlerinin karşılaştırılması:



Grafikte, standart boya sistemi ve Jotashield Extreme ile boyanmış test duvarları karşılaştırıldığında yansıtılan “Yakın Kızılötesi” (Near Infrared) değerleri yer almaktadır. 

Batıya bakan bir binanın soğutulması için gerekli olan enerji miktarı



Sağlanan enerji tasarrufu ile 1 saat boyunca 1380 adet (18 Watt) enerji tasarruflu lamba kullanılabilir

Jotashield Extreme Ürün Özellikleri

10 yıl yüksek performans
Jotashield Exteme %100 saf akrilik bağlayıcıya sahiptir. En zorlu hava şartlarına karşı bile yüksek performans göstererek on yıllık bir koruma sunar. Böylece yapının daha seyrek periyodlarda boyanmasını sağlayarak maliyet avantajı sağlar; uzun dönemli çözümler sunar.

Sürdürebilirlik
Hem düşük uçucu organic bileşikli (VOC) yapısı hem de yarattığı ısı yansıtım efekti ile soğutma maliyetlerini ve ısı adası etkisini düşüren çevreci bir ürünüdür. 
Formülasyonunda kurşun, civa, krom, kadmiyum gibi zararlı bileşenler içermez. Açık tonları %65, koyu tonların ise %40 oranında yansıtma özelliği ile GS-11 Green Seal Standardını sağlar. 

UV dayanımı yüksek renkler
2 kat yüksek “UV Dayanımlı Renk” ve “Isı Yansıtım” özellikleri sayesinde güneşin yıkıcı ultraviole ve kızılötesi ışınlarına karşı dayanıklı bir sistem oluşturur. Bu sayede renkler uzun sure kalıcılığını koruyorak estetik bir görünüm katar.

Anti karbonlaşma
Jotashield Extreme, atmosferdeki CO2 ile betondaki mineral tuzların reaksiyona girmesini engeller. Böylece su ve neme karşı mükemmel bir koruma sağlayarak beton korozyonunu önler.

Multicolor Teknolojisi
1976 yılında dünyada ilk kez Jotun tarafından geliştirilen Multicolor Teknolojisi ile hayalinizdeki her renk tam üç dakika içerisinde hazırlanır! 
Jotashield Extrem aynı teknoloji sayesinde renk makinalarında istediğiniz anda hazırlanır.